بهترین قطره‌ چکان آبیاری قطره ای

بهترین قطره‌ چکان آبیاری قطره ای
بهترین قطره‌ چکان آبیاری قطره ای

بی شک فردی وجود ندارد که در زمینه پرورش محصولات کشاورزی و گیاهی فعالیت داشته باشد و درباره سیستم آبیاری قطره‌ای چیزی نداند. قطره چکان‌ها اصلی‌ترین اجزای یک سیستم آبیاری قطره‌ای هستند که با شکل‌ها، طراحی‌ها و ابعاد مختلفی روانه بازار می‌شوند. شاید این گونه فکر کنید که هر عضوی از این مجموعه می‌تواند برای باغ، مزرعه یا گلخانه شما مفید باشد. غافل از اینکه هر کدام از این اقلام باید در زمان و مکان مناسبی حضور داشته باشند. در ادامه لیستی از بهترین قطره چکان آبیاری را بررسی می‌کنیم.

انواع قطره چکان آبیاری قطره ای

 

کلیه کالاهایی که با پسوند بهترین قطره چکان آبیاری قطره‌ای روانه بازار می شوند در دو گروه برخط یا آنلاین قرار می گیرند. نوع آنلاین این محصول با نام قطره چکان درون خطی نیز شناخته می شود. با توجه به اسامی این محصولات حدس طراحی و کارایی آنان آسان است. نوع درون خطی عضوی از لوله اتصال دهنده بوده، و نوع بر خط بیرون از لوله تعبیه می شود. بهترین قطره چکان آبیاری قطره ای در دو نوع درون خطی و برون خطی به شرح زیر است.

قطره چکان آبیاری قطره ای
قطره چکان آبیاری قطره ای
  • لوله پلی اتیلن کم چگالی
  • لوله پلی اتیلن کم چگالی تخت
  • قطره چکان‌های مسیر کوتاه
  • قطره چکان‌های دیافراگمی
  • ساطع‌کننده گرداب
  • ساطع کننده جریان قابل تنظیم

پیشنهاد ما : طراحی و اجرای آبیاری بارانی 

لوله پلی اتیلن کم چگالی

 

اگر به دنبال حرفه‌ای‌ترین و البته گران‌ترین عضو لیست بهترین قطره چکان آبیاری قطره ای هستید لوله پلی اتیلن کم چگالی بهترین گزینه برای شماست. اجزای این مجموعه معمولا در بخش داخلی خطوط آبیاری پنهان می‌شوند و شکل ساختاری آنها استوانه‌ای شکل است. جنس این قطره چکان ها از نوعی پلاستیک مقاوم است.

 

لوله پلی اتیلن کم چگالی تخت

 

این قطره چکان ها به صورت لوله‌ای و تکه تکه ساخته می‌شوند تا پروسه جا به جایی و نصب‌شان آسان‌تر باشد. این اقلام به صورت مسطح ساخته می‌شوند تا احتمال ایجاد اختلال در جریان آب به حداقل برسد.  این نوع قطره چکان عموما در اماکنی وجود دارد که متراژ و تعداد محصولات کشاورزی‌شان بسیار بالاست.

انواع قطره چکان آبیاری قطره ای
انواع قطره چکان آبیاری قطره ای

قطره چکان‌های مسیر کوتاه

 

کارایی این محصول را می‌توان از نام آن حدس زد.‌ این لوله انتقال دهنده مواقعی کاربرد دارد که آب قرار است در متراژ و مسیر اندکی جا به جا شود. این اقلام معمولا با فشار آب کمی تغذیه می‌شوند. البته بعضی از آنها نیز وابسته به منبع آب بدست آمده از برف یا باران هستند. البته این محصول نمی تواند به عنوان بهترین قطره چکان سیستم آبیاری قطره‌ای شناخته شود چرا که جریان آب آن به آسانی مختل می‌شود.

 

قطره چکان های دیافراگمی

 

این نوع پاشنده آب دارای ساختاری منعطف است که برای کاهش فشار و جریان آب طراحی شده است. این قطعات در دو نوع متحرک و نیمه متحرک عرضه می‌شوند. در برخی نمونه‌ها حفره‌های خروجی آب می‌توانند کوچک یا بزرگ شوند. از آنجایی که این قطره چکان دائما در حال حرکت است فرسوده شدن آن در طول زمان دور از ذهن نیست.

 

ساطع‌ کننده گرداب

 

در این طراحی خاص از قطره چکان آب از نوعی گرداب عبور می‌کند تا سرعت و شدت جریان آن کاهش یابد. این عملیات با گردش دادن آب به دور حفره خروجی آب انجام می‌شود. عمده قطره چکان های ساطع کننده گرداب دارای حفره‌های ورودی و خروجی بسیار کوچکی هستند که در صورت سهل انکاری به آسانی مسدود می‌شوند.

قطره چکان آبیاری قطره ای
قطره چکان آبیاری قطره ای

ساطع کننده جریان قابل تنظیم

 

بر خلاف تمام قطره چکان های نام برده این سامانه دارای نوعی نرخ تنظیم کننده است. به عبارتی دیگر سرعت و شدت جریان آب در این سیستم قابل تنظیم است. با وجود این ویژگی می توان لقب بهترین قطره چکان آبیاری قطره ای را به ساطع کننده جریان قابل تنظیم اهدا نمود‌. تهیه این سیستم برای آن دست از محصولاتی توصیه می‌‌شود که در گلدان کاشته، یا در ارتفاع آویزان شده‌اند.

کلام پایانی

همانطور که در این مقاله به آن پرداختیم انواع مختلفی از قطره چکان های آبیاری قطره‌‌ای در بازار حضور دارند که برخی برای باغ و مزرعه، و برخی دیگر برای گلخانه و استفاده‌های خانگی مناسب‌اند. به عنوان مثال بهتر است از قطره چکان لوله اتیلن در مکان‌هایی با متراژ بالا استفاده کرد. در مقابل نوع قابل تنظیم این دستگاه برای اماکنی مناسب است که محدودیت متراژ دارند. در نهایت می‌توان به این نتیجه رسید که تنها با بررسی شرایط محیطی‌‌تان می‌توانید بهترین قطره چکان آبیاری قطره‌ای را بیابید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
hayatghatreh

hayatghatreh

گروه مهندسی حیات قطره طلوع البرز دارای مجوز رسمی پیمانکاری روش های نوین آبیاری از معاونت آب و خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی مفتخر است با بهره گیری از کادر مجرب و اعضای هیات علمی دانشگاه با مدیریت آقای دکتر فیاض آقایاری با بیش از 15 سال تجربه در زمینه مشاوره، طراحی و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی در سراسر کشور از جمله در استان های البرز و تهران ارائه خدمات نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search

جدول محتوا

نوشته های تازه

پیمایش به بالا
جهت مشاوره تماس بگیرید.