نحوه آبیاری قطره‌ای درختان میوه

نحوه آبیاری قطره‌ای درختان میوه

نحوه آبیاری قطره‌ای درختان میوهدر خصوص نحوه آبیاری قطره‌ای درختان میوه می‌توان گفت مانند هر سیستم دیگری اگر به صورت اصولی به آن نگاه کنیم، باید برای اجرا ابتدا طراحی آن را ایجاد کنیم. بعد از طراحی پارامتر‌های اجرایی آن مشخص می‌شود. و در واقع نصاب محرک‌های آن را در زمین پیاده می‌کند و اجرا می‌کند. در هر صورت ما یک منبع آبی در اختیار داریم که آب از آن تحویل گرفته می‌شود و ممکن است سیستم آن مجهز به یک پمپ باشد، از این طریق آب پمپاژ می‌شود و وارد لوله اصلی می‌شود. آب در آخرین مرحله وارد لوله 16 قطره‌ای می‌شود و این لوله‌ها در کنار درختان یا گیاهان دیگر پهن و کشیده می‌شوند. بر روی این لوله‌های 16 قطره‌ای، قطره چکان نصب می‌شود.

نقشه لوله کشی قطره ای درختان

 

در آبیاری قطره ای نقشه لوله کشی قطره ای درختان به این صورت است که با توجه به سن درخت لوله‌های 16 می‌تواند یک ردیف در کنار درخت کشیده شود یا در دو ردیف باشد. اگر دو ردیف باشد یک ردیف در سمت چپ درخت و ردیف دیگر در سمت راست درخت قرار می‌گیرد. قرار گیری این لوله‌ها با فاصله نیم متر یا یک متر در کنار درختان و گیاهان است و در اینجا قطره چکان روی لوله 16 نصب خواهد شد. برای درختانی که سن پایینی دارند و یا نهال هستند یک ردیف لوله کفایت می‌کند. در بعضی حالت‌ها آرایش لوپ را در اختیار داریم، یعنی در کنار درخت خطی کشیده شده  و در محدوده درخت یک حالت دایره‌ای از طریق شلنگ‌های آبیاری قطره‌ای ایجاد می‌کنیم. سپس یک حلقه دور درخت می‌اندازیم و روی لوله قطره چکان قرار می‌گیرد.

نقشه لوله کشی قطره ای درختان
نقشه لوله کشی قطره ای درختان

پیشنهاد ما : آبیاری بارانی 

 

برای هر درخت چه تعداد قطره چکان موردنیاز است ؟

 

تعداد قطره چکان‌ها و چگونگی‌ نصب آنها نیز با سن درخت ارتباط مستقیم دارد. معمولا در انتخاب تعداد قطره چکان به نیاز‌های درخت نیز توجه می‌شود. تعداد قطره چکان‌ها معمولا از یک تا چهار عدد و حتی گاهی شش عدد نیز با دبی‌های باز و مختلف برای هر درخت در نظر گرفته می‌شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
hayatghatreh

hayatghatreh

گروه مهندسی حیات قطره طلوع البرز دارای مجوز رسمی پیمانکاری روش های نوین آبیاری از معاونت آب و خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی مفتخر است با بهره گیری از کادر مجرب و اعضای هیات علمی دانشگاه با مدیریت آقای دکتر فیاض آقایاری با بیش از 15 سال تجربه در زمینه مشاوره، طراحی و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی در سراسر کشور از جمله در استان های البرز و تهران ارائه خدمات نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search

جدول محتوا

نوشته های تازه

پیمایش به بالا
جهت مشاوره تماس بگیرید.