استفاده از سیستم فیلتراسیون در آبیاری قطره‌ای

استفاده از سیستم فیلتراسیون در آبیاری قطره‌ای
استفاده از سیستم فیلتراسیون در آبیاری قطره‌ای

امروزه یکی از مسائل مهم در نگهداری سیستم‌های آبیاری قطره‌ای مسدود شدن قطره چکان‌هاست. روزنه‌های قطره‌چکان‌ها بسیار ریز هستند و امکان انسداد و گرفتگی آن‌ها توسط مواد معلق آب و حتی باکتری‌های موجود در آن وجود دارد. آب مورد‌ استفاده در آبیاری ممکن‌ است دارای ناخالصی‌های مختلفی از قبیل ماسه، چوب، شن‌های درشت و یا حتی موادبیولوژیکی مانند جلبک‌ها باشد. بنابراین، عدم فیلتر آب برای آبیاری، مشکلات بسیاری را در سیستم‌های آبیاری ایجاد می‌کند. در ادامه این مقاله اهمیت استفاده از سیستم فیلتراسیون در آبياري قطره‌ای را شرح می‌دهیم.

واضح است که انسداد قطره چکان‌ باعث می‌شود که آب به‌ درستی به گیاه نرسد و خسارات فراوانی به محصولات وارد شود. این ترکیبات می‌توانند وارد پمپ آب شوند و باعث آسیب‌دیدگی پروانه و سایر اجزای پمپ شوند. آسیب ایجاد شده بر اثر وجود ماسه در آب، با گذر زمان می‌تواند سبب ساییدگی و از دست دادن توان و بازده پمپ شود. حال اگر یک سیستم فیلتر کننده در تجهیزات آبیاری قطره‌ای وجود داشته باشد، از ورود ترکیبات اضافه به روزنه‌ها جلوگیری کرده و مانع انسداد ورودی‌ها می‌شود. علاوه بر آن از بروز هزینه‌های اضافی نیز جلوگیری می‌کند.

 

مزایای راه اندازی و نصب سیستم فیلتراسیون قطره‌ای

 

سیستم فیلتراسیون منجر به یکنواختی پاشش آب در آبپاش‌ها می‌شود. هم‌چنین مانع از رسوب شن و ماسه و دیگر ناخالصی‌ها در شیرآلات شده و از خوردگی، سایش و خرابی شیرآلات جلوگیری می‌کند. این سیستم باعث جلوگیری از افت فشار در سیستم و نچرخیدن آبپاش‌ها در اثر گرفتگی می‌شود. علاوه بر این از آسیب به پروانه و سایر اجزای پمپ نیز جلوگیری می‌کند.

 

انواع فیلترها در ابیاری قطره‌ای

بر خلاف انتظار اجزایی که به عنوان فیلتر در سیستم‌های آبرسان قطره‌ای به کار می‌روند دارای تنوع مناسبی هستند. فیلترهای نوری، در دسته اولین و پر مصرف‌ترین فیلترها قرار می‌گیرند. این نوع فیلتر از  تعدادی صفحات توری تشکیل شده است که بر روی هم قرار گرفته‌اند. در قسمت بالایی این اجزا روزنه‌هایی وجود دارد که اصطلاحا به آن‌ها مش گفته می‌شود. انسداد راه ذرات معلق در آب و عبور آب تصفیه‌شده توسط مش‌ها انجام می‌گیرد. فیلترهای توری دارای مزایایی مانند توان تصفیه بالا، تنوع بسیار و نصب و راه اندازی راحت و سریع هستند. در ادامه نمونه‌های دیگری از فیلترها را شرح می‌دهیم.

 

فیلترهای دیسکی

 

فیترهای دیسکی عملکردی مشابه صافی‌های توری دارند. تنها فرق فیلترهای دیسکی این است که به جای صفحات توری، دیسک‌هایی انعطاف‌پذیر قرار دارند که مش‌ها روی این صفحات هستند. از مزیت‌های این فیلتر می‌توان به سادگی و شستشوی آسان آن اشاره کرد. این اقلام برای سیستم‌هایی مناسب است که نمی‌توانند مدام سرویس و بازرسی شوند.

 

فیلترهای شن و ماسه‌ای (تانک شن)

 

فیلترهای شنی از مخازنی مملو از ماسه سیلیس خرد شده، تشکیل شده‌اند. آب در هنگام عبور از این ذرات شن و ماسه نلخالصی‌های خود را برجای گذاشته و تصویه می‌شود. دیواره این مخزن غالبا از جنس استیل ضدزنگ و یا فولاد کربن روکش شده‌ است. فیلتر‌های شنی موثرترین مورد برای حذف مواد آلی به شمار می‌آیند.

 

فیلترهای هیدروسیلیکونی یا گریز از مرکز

 

در این نوع فیلتر آب به‌صورت گردشی وارد فیلترمی‌شود. چرخش دورانی آب، سبب پرتاب‌شدن آلاینده‌ها و ناخالصی‌های آب به سوی دیواره فیلتر شده و آن‌ها را به سمت مخزن پایین می‌کشاند. فیلترهای سیلیکونی تا 98 درصد از مواد و ناخالصی‌های جامد تا 74 میکرون و بزرگ‌تر را، از آب حذف می‌کنند. به علت جدا بودن مخزن آلاینده‌ها، یکی از مزیت‌های این نوع از فیلترها مقاومت بالا دربرابر افت فشار است.

 

نحوه راه اندازی سیستم فیلتراسیون در ابیاری قطره‌ای

 

برای راه اندازی سیستم فیلتراسیون در تجهیزات قطره‌ای باید برخی مراحل را پشت سر بگذارید. ابتدا محل انتخابی برای نصب فیلتر آبیاری را تعیین کنید. بهتر است فیلتر را در مکانی قرار دهید که امکان دسترسی به آن برای تعویض فیلتر وجود داشته‌‌باشد. برای این که بتوانید فیلتر را آسوده خاطر از جریان آب نصب کنید، شیر اصلی آب را در سیستم آبیاری خود ببندید. اگر فیلتر آبیاری شما به‌حالت عمودی است، آن را به روی لوله آبیاری قرار دهید و با کمک پایه‌های پشتیبانی به دیوار بچسبانید.

اما چنانچه فیلتر آبیاری شما به حالت افقی است، آن را به روی لوله آبیاری قرار دهید و با کمک پایه‌های پشتیبانی به دیوار بچسبانید. در این مرحله باید فیلتر را با استفاده از لوله‌های پلاستیکی یا فلزی، به لوله آبیاری خود وصل کنید.  بعد از آن شیر آب را باز کرده و برای چند دقیقه، تنظیم صحیح فیلتر را بدست آورید. هم اکنون سیستم آبیاری شما برای استفاده آماده است.

سیستم فیلتراسیون آب، به خودی خود افت فشار کمی دارد. در صورتی‌که افت فشار، بین گیج ورودی و خروجی از حداکثر مقیاس افت فشار نرمال زیادتر باشد، سیستم دچار گرفتگی می‌شود. در این حالت انباشت رسوبات باعث می‌شود، سیستم نیاز به شستشو پیدا کند. شتستشو با توجه به نوع اتومات و دستی‌بودن و همین‌طور نوع فیلتر به کار رفته، متفاوت است.

نکات ضروری در انتخاب سیستم فیلتراسیون

 

نوع و اندازه آلاینده‌های داخل آب، نوع سیستم آبیاری و همین‌طور نگهداری فیلترها از جمله نکات ضروری در انتخاب فیلترها هستند. یک دستور کلی وجود دارد که در آن باید کوچک‌ترین حفره خطوط انتقال آب در سیستم آبیاری را مورد نظر قرار داد. سایز ریزترین حفره خطوط انتقال آب در سیستم آبیاری، بسیار مهم است.

اگر ریزترین خروجی در آبیاری قطره‌ای 1 میلی‌متر باشد، سایزبندی مش‌ها بر روی صفحه باید برابر و یا کمتر از 1 میلی‌متر باشند. در سیستم فیلتراسیون روش آبیاری بارانی حداقل 80 مش و در سیستم آبیاری قطره‌ای، حداقل  120مش باید وجود داشته‌باشد. طراحی و نصب صحیح یک سیستم فیلتراسیون، از اجزاء سیستم آبیاری مراقبت کرده و کارایی مناسبی را در آن تضمین می‌کند.

 

خرید سیستم فیلتراسیون

 

خرید سیستم فیلتراسیون بیش از آنچه که فکر کنید دارای حساسیت است. چرا که می‌تواند در چگونگی کارکرد سامانه آبیاری قطره‌ای دخالت داشته باشد. در این حین باید فیلتری را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن قدرت تصفیه بالا، عمر مفید معقول و بهای منصفانه‌ای داشته باشد. سیستم فیلتراسیون ارائه شده از فروشگاه حیات قطره دقیقا همین ویژگی‌ها را دارد.

حیات قطره یک مجموعه شناخته شده در عرصه طراحی، تولید و عرضه انواع سیستم آبیاری قطره‌ای و لوازم وابسته به آنهاست. این مجموعه همچنین می‌تواند در اجرای سامانه مه پاش، دیوار سبز، و بام سبز نیز شما را یاری کند. بی شک فیلتراسیون ارائه شده از سمت حیات قطره دارای حداقل قیمت و حداکثر کیفیت خواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران خبره این تیم در ارتباط باشید.

خرید سیستم فیلتراسیون
خرید سیستم فیلتراسیون

کلام پایانی

استفاده از فیلتراسیون هزینه نیست، بلکه مراقبت از هزینه‌های گرانقیمت صرف شده‌است. سیستم فیلتراسیون اگر به‌درستی انتخاب شود، می‌تواند از اجزاء سیستم آبیاری محافظت و به بهبود کارایی آن کمک کند. پکیج فیلتراسیون برای آبیاری قطره‌ای، حتما باید توسط کارشناسان حرفه‌ای طراحی و تولید شود. در هنگام نصب دستگاه نیز، این اطلاعات را از کارشناسان نصب بخواهید و طیق آن، اقدامات لازم را انجام دهید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
hayatghatreh

hayatghatreh

گروه مهندسی حیات قطره طلوع البرز دارای مجوز رسمی پیمانکاری روش های نوین آبیاری از معاونت آب و خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی مفتخر است با بهره گیری از کادر مجرب و اعضای هیات علمی دانشگاه با مدیریت آقای دکتر فیاض آقایاری با بیش از 15 سال تجربه در زمینه مشاوره، طراحی و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی در سراسر کشور از جمله در استان های البرز و تهران ارائه خدمات نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search

جدول محتوا

نوشته های تازه

پیمایش به بالا
جهت مشاوره تماس بگیرید.