نحوه ی اجرای آبیاری قطره ای سیب زمینی

بهره‌گیری از آبیاری قطره‌ای را می‌توانیم یکی از نوین‌ترین و بهترین راه کارها جهت کاشت سیب زمینی معرفی کنیم که می‌تواند نقش مهمی در کاهش مصرف آب و مدیریت آن داشته باشد. در این مقاله برای شما در مورد آبیاری قطره ای و چگونگی اجرای آن برای محصول سیب زمینی صحبت می‌کنیم.

کشت سیب زمینی با آبیاری قطره ای

در مورد کشت سیب زمینی باید دقت داشته باشید که زمانی حداکثر تولید این محصول اتفاق می‌افتد که گیاه نیازی به تحمل تنش بی‌آبی نداشته باشد. به عبارتی هنگامی که سیب زمینی بتواند آب را به خوبی از خاک جذب کند این کار می‌تواند باعث افزایش کیفیت و رشد بهتر آن شود. به این منظور نیاز است تا با یک سیستم آبیاری تحت فشار از جمله سیستم آبیاری بارانی یا قطره‌ای سطح خاک همیشه خیس باشد.

این کار باعث می‌شود تا ریشه گیاه در مواقع ضروری بتواند آب و رطوبت را از خاک جذب کرده و همین موضوع رابطه مستقیمی با افزایش رشد آن دارد. به طور کلی می‌توانیم بگوییم استفاده از آبیاری قطره‌ای در کشور ایران جهت کشت‌های ردیفی از جمله کاشت محصول سیب زمینی خیلی خوب جواب می‌دهد.

سیب زمینی را می‌توانیم جزو محصولاتی معرفی کنیم که نیاز آنچنانی به آب ندارد و در صورتی که شما شرایطی را فراهم کنید که سطح خاک آن در اکثر مواقع مرطوب باشد، می‌تواند سبب رشد بهتر گیاه شود. به همین دلیل بسیاری از مهندسان کشاورزی انجام آبیاری قطره‌ای برای کشت سیب زمینی را مناسب می‌دانند.

مزایای کشت سیب زمینی با آبیاری قطره‌ای

کشت سیب زمینی با آبیاری قطره‌ای دارای مزیت‌های فراوانی است که در ادامه آنها را برای شما توضیح می‌دهیم:

 • سبب توزیع یکنواخت و بهتر آب در سطح زمین شده و می‌تواند تنش‌های موضعی خشکی را برطرف کند.
 • سبب کاهش تبخیر آب در روزهای گرم می‌شود.
 • می‌تواند شرایطی را فراهم کند که آفت کش‌ها یا کودهای ضروری بهتر به ریشه گیاه سیب زمینی برسند.
 • باعث افزایش راندمان عملکرد سیب زمینی می‌شود.
 • شرایطی را فراهم می‌کند تا کشاورزان بتوانند اقدام به کشت سیب زمینی در مناطق بیابانی با آب بسیار کم کنند.
 • دور آبیاری را کاهش می‌دهد.
 • سبب جریان یافتن بهتر هوا داخل خاک شده و از فشردگی خاک و افزایش بیش از اندازه آب در زمین جلوگیری می‌کند.
 • باعث رشد متناسب گیاه شده و طول دوره رشد را کاهش می‌دهد.

چگونگی اجرای آبیاری قطره‌ای سیب زمینی

در مورد چگونگی اجرای آبیاری قطره‌ای برای کاشت سیب زمینی باید بگوییم که هدف از این کار مدیریت آب در تولید سیب زمینی و بالا بردن عملکرد کیفی و کمی کاشت این محصول است. به این منظور در صورتی که قصد کاشت سیب زمینی در مزرعه را دارید باید بدانید که به طور تقریبی برای کشت هر ۴۰ تن سیب زمینی به ۱۰ هزار متر مکعب آب احتیاج دارید.

به عبارتی بهره‌وری فیزیکی کشت سیب زمینی معادل ۴ کیلوگرم برای هر متر مکعب آب است، یعنی شما با صرف یک متر مکعب آب می‌توانید ۴ کیلوگرم سیب زمینی برداشت کنید. در مورد مراحل کاشت سیب زمینی پس از اینکه مقدار تقریبی آب مصرفی را مشخص کردید باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1. آماده سازی مزرعه مورد نظر و تشکیل پشته‌ها
 2. قرار دادن غده‌های سیب زمینی داخل خاک خشک
 3. نصب نوار تیپ‌ها در مزرعه با کمک دستگاه مخصوص
 4. آبیاری کردن سطح خاک بلافاصله بعد از کاشت غده‌ها

توجه داشته باشید هدف از آبیاری رسیدن رطوبت کافی به غده‌ها است. به همین دلیل معمولاً اولین آبیاری کمی سنگین‌تر انجام می‌شود. به منظور سبز شدن سریع غده‌ها نیاز است تا خاک اطراف بذر به خوبی مرطوب باشد اما غرق آب نباشد.

اهمیت استفاده از لوازم و تجهیزات مناسب برای انجام آبیاری قطره ای سیب زمینی

توجه داشته باشید برای انجام آبیاری قطره‌ای و کاشت سیب زمینی نیاز است تا از تجهیزات و دستگاه‌های مناسب استفاده شود. برای مثال استفاده از بهترین و مرغوب‌ترین

 • پمپ
 • قطره چکان
 • لوله‌های اصلی و فرعی
 • ابزار هوشمندسازی
 • سیستم فیلتراسیون
 • و….

از موارد مهم و ضروری به حساب می‌آید که می‌تواند در انجام این کار بدون به وجود آمدن مشکل یا ورود حجم بسیار زیادی از آب به داخل مزرعه کمک کند. به همین دلیل نیاز است تا شما پس از آشنایی با مراحل کاشت سیب زمینی و میزان آب مورد نیاز حتماً بهترین و مرغوب‌ترین دستگاه‌ها را نیز خریداری کنید.

به این منظور می‌توانید جدیدترین و مجهزترین دستگاه‌ها را از فروشگاه اینترنتی حیات قطره که دارای بیش از ۱۵ سال تجربه در زمینه مشاوره، طراحی و اجرای سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی در سراسر کشور است، تهیه نمایید.

اثرات منفی کمبود رطوبت روی کشت سیب زمینی

در صورتی که از یک سیستم آبیاری مناسب برای پرورش و کشت سیب زمینی استفاده نکنید این کار می‌تواند عوارض مختلفی از جمله

 • ایجاد لکه‌های سیاه
 • بد شکلی سیب زمینی
 • شکاف‌های رشد
 • به وجود آمدن حفره‌های مختلف در مرکز سیب زمینی
 • کاهش کیفیت محصول
 • خشک شدن سیب زمینی
 • و…..

را به وجود بیاورد. پس در مرحله اول ایجاد یک سیستم آبیاری قطره‌ای مناسب را در داخل و اطراف مزرعه در اولویت قرار داده تا بتوانید بهترین محصولات را با بالاترین کیفیت برداشت کنید.

سخن پایانی

در این قسمت برای شما در مورد نحوه اجرای آبیاری قطره‌ای سیب زمینی صحبت کردیم و اطلاعاتی که می‌توانست در این مسیر به شما کمک کند را در اختیارتان قرار دادیم. توجه داشته باشید در صورتی که می‌خواهید اقدام به کاشت سیب زمینی کرده و از این طریق درآمد خوبی به دست می‌آورید نیاز است تا در ابتدا همه اطلاعات کلی و جزئی را در این مسیر کسب کرده تا پس از آن با مشکل روبرو نشوید. علاوه بر این، استفاده از بهترین و تجهیزات نیز می‌تواند از ایجاد مشکلات مختلف و خشکی محصول جلوگیری کند. توصیه ما به شما این است که قبل از شروع کار حتماً با مهندسین و افراد با تجربه در این مسیر صحبت کرده تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
WhatsApp
hayatghatreh

hayatghatreh

گروه مهندسی حیات قطره طلوع البرز دارای مجوز رسمی پیمانکاری روش های نوین آبیاری از معاونت آب و خاک و صنایع وزارت جهاد کشاورزی و سازمان نظام مهندسی کشاورزی مفتخر است با بهره گیری از کادر مجرب و اعضای هیات علمی دانشگاه با مدیریت آقای دکتر فیاض آقایاری با بیش از 15 سال تجربه در زمینه مشاوره، طراحی و اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی در سراسر کشور از جمله در استان های البرز و تهران ارائه خدمات نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search

جدول محتوا

نوشته های تازه

پیمایش به بالا
جهت مشاوره تماس بگیرید.